okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

Dom

Jak dbać o dywany w domu?

Dywany często wystawione są na trudne warunki. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jak zachować je w jak najlepszym stanie, by mogły cieszyć oko. Odpowiednie zabiegi zdecydowanie wydłużają żywotność tego typu dodatków. O czym należy pamiętać i jak odpowiednio dbać o dywany w domu?

Odkurzanie

Regularne odkurzanie jest podstawą pielęgnacji dywanu. Powinno się je wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Pozwala to zapobiegać przedostawaniu się zabrudzeń w głąb włosia, a tym samym – ich utrwaleniu. Regularne odkurzanie jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub alergicy. Warto pamiętać, że im dłuższe i gęstsze włosie, tym bardziej osadza się na nim kurz i zabrudzenia. Do utrzymania dywanu w czystości pomocny może być odkurzacz z tzw. turboszczotką, która uruchamia się pod wpływem ssania. Pozwala ona nie tylko dokładnie, ale też szybko usunąć wszelkie zabrudzenia. Do pozbycia się sierści zwierzęcej przydać się może metalowe albo gumowe zgrzebło lub specjalnie dostosowana do tego szczotka. Do sprzątania na bieżąco warto używać automatycznego robota, którego można ustawić według swoich potrzeb.

Trzepanie

Tradycyjne trzepanie dywanu jest świetną alternatywą dla odkurzania. Jednak jest ono zdecydowanie bardziej pracochłonne i wyczerpujące. Z tego względu najlepiej jest traktować je jako zabieg uzupełniający. Dobrze wykonane trzepanie dywanu pozwala pozbyć się bardzo głęboko osadzonych zabrudzeń i kurzu. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, a także przywrócić puszystość i sprężystość, należy pamiętać o kilku zasadach. Dywan trzeba umieścić na trzepaku lub sztywnym drągu włosiem na zewnątrz. Uderzenia muszą być mocne, a cały proces zaczyna się od góry, by stopniowo przechodzić w dół. Dywan trzeba wytrzepać z obu stron. Aby wykonać kompleksowe czyszczenie, całość pod koniec warto dodatkowo zamieść przy pomocy miotełki. W przypadku sprzyjającej pogody dobrze jest zostawić dywan na kilka godzin na zewnątrz. Pozwoli to pozbyć się większej ilości kurzu i zabrudzeń.

Usuwanie plam

W przypadku plam na dywanie dobrze jest działać jak najszybciej. Wiele z nich może być niemożliwych do usunięcia, jeśli nie zacznie się ich niezwłocznie usuwać. Sposób postępowania zależny jest od rodzaju zabrudzenia. Części z nich łatwo można się pozbyć poprzez użycie bibuły lub ręcznika papierowego. Z wieloma zabrudzeniami również dobrze radzi sobie specjalny szampon, który w swoim asortymencie ma praktycznie każdy sklep z dywanami. W przypadku plam z alkoholi sposób działania zależny jest od konkretnego rodzaju napoju. Wino można usunąć roztworem z octu, piwo samą letnią wodą i gąbką do naczyń, a resztę – gąbką namoczoną w spirytusie. Plamy z krwi można wywabić zimną wodą, a gdy to nie pomoże, zastosować można szampon i amoniak. W przypadku tłustych zabrudzeń, takich jak masło czy olej, pomocna będzie gąbka nasączona w spirytusie oraz specjalny środek do czyszczenia dywanów.

Czyszczenie

Dogłębne czyszczenie dywanu można przeprowadzić zarówno na sucho, jak i na mokro. Pierwszy przypadek pozwoli pozbyć się uciążliwych zabrudzeń w przypadku, gdy pranie jest niemożliwe lub znacznie utrudnione. Nie jest jednak ono odpowiednie dla dywanów o wysokim runie i delikatnym włosiu. Aby je wykonać, można użyć domowego sposobu, czyli nałożyć równą warstwę sody oczyszczonej, a następnie dokładnie odkurzyć. Jednak lepiej zazwyczaj sprawdzają się specjalistyczne środki. Pranie na mokro wykonuje się raz na rok lub dwa lata. Można wykonać je samemu przy wykorzystaniu specjalistycznych szamponów. Dobrym sposobem jest też użycie odkurzacza piorącego, który można wypożyczyć. Warto także skorzystać z usług firm sprzątających, które zadbają o profesjonalne i dokładne wyczyszczenie dywanu.