okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

stolik kawowy na taras
Ogród

Stolik tarasowy – czym kierować się przy wyborze?

Wybór mebli na taras jest niezwykle istotny – w końcu to miejsce, gdzie spędzamy dość dużo czasu w cieplejszej części roku. Warto zadbać o komfort domowników, ale również odwiedzających ich gości. O ile wybór kanapy czy krzeseł zazwyczaj nie nastręcza większych trudności, stoliki kawowe należą do kategorii, do której należy przywiązać większą wagę. Na co należy koniecznie zwrócić uwagę, wybierając taki mebel?

Dobra jakość

Kwestią najbardziej podstawową jest dobra jakość zastosowanych materiałów, a także wykonania. Warto pamiętać, że stolik tarasowy jest narażony na zdecydowanie gorsze warunki od elementów domowego wyposażenia, które znajdują się we wnętrzu. Dlatego też należy zwrócić uwagę na to, by jakość wykonania i zastosowanych materiałów była odpowiednia. To może wiązać się z nieco wyższą kwotą, jaką przyjdzie zapłacić za stolik, jednak jest to inwestycja na co najmniej kilka lat – o ile nie postanowimy zaoszczędzić, kupując mebel niskiej jakości.

stolik taras

Dopasowany rozmiar

Kolejną kwestią, która ma duże znaczenie, jest również rozmiar mebla. Stolik kawowy na taras powinien być odpowiednio duży, by pomieścić cztery do sześciu osób w sposób komfortowy, jednak nie może zająć całej dostępnej przestrzeni. Warto pamiętać, że choć możliwość zjedzenia posiłku w ogrodzie na pewno jest przyjemna, stół nie może jednocześnie zająć całego tarasu, gdyż stanie się to problematyczne po bardzo krótkim czasie. ZObacz więcej: https://okragly-stol.pl/jaki-stol-do-ogrodu-wybrac/.

Warunki na tarasie

Stoliki tarasowe mogą być wykonane z różnych materiałów, a także zabezpieczone w zupełnie odmienny sposób. Zdarza się, że niektóre modele nie są impregnowane, co sprawia że są odpowiednim wyborem raczej na tarasy osłonięte przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Warto zatem uwzględnić, czy taras jest zadaszony, jak często pada na niego słońce, czy istnieje możliwość, że stolik zostanie zmoczony przez zacinający deszcz lub czy zimą istnieje możliwość jego schowania.

Jeśli mebel ma być wystawiony na szczególnie trudne warunki, lepiej jest zdecydować się na stolik tarasowy wykonany z wytrzymałych materiałów – na przykład szkła hartowanego. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup stolika impregnowanego, jednak warto mieć na względzie, że zabieg ten należy ponawiać cyklicznie.

Odpowiednia ilość miejsca

Kolejną bardzo istotną kwestią jest ilość miejsca przy stoliku. Warto dopasować jego rozmiar do ilości osób, które standardowo zasiadają przy nim do kawy czy posiłku. Zakup bardzo dużego stolika do domu, gdzie mieszkają dwie osoby, może okazać się po prostu niepotrzebnym wydatkiem – chyba że domownicy często miewają gości.

stół na taras

Wysokość stolika

Zagadnienie, o którym bardzo często się zapomina, jest odpowiednia wysokość. Stolik kawowy na taras powinien być odpowiednio dopasowany pod względem wysokości do krzeseł lub kanap, które będą z nim połączone. Zbyt niski stolik sprawi, że picie kawy czy herbaty będzie utrudnione, a spożycie posiłku stanie się wręcz niemożliwe. Za wysoki stolik przyniesie zbliżony efekt, utrudniając nieco zjedzenie obiadu czy ciasta.

Wygląd

Choć to, jak stolik się prezentuje, znalazło się na końcu wyliczenia, nie oznacza to wcale, że ta kwestia jest mniej istotna. Oprócz powyższych cech, stolik na taras powinien po prostu dobrze prezentować się i odpowiednio komponować pod względem wyglądu w połączeniu z innymi elementami wyposażenia, które znajdują się na tarasie.

Jak widać, przed zakupem stolika tarasowego należy zwrócić uwagę na szereg kwestii. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że będzie on w pełni funkcjonalny, a przy tym estetyczny.