okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

stół dębowy
Wnętrza

Jak dbać o stół dębowy?

Nie ma wątpliwości co do tego, że stół dębowy industrialny jest meblem, który prezentuje się doskonale w każdym wnętrzu. Warto jednak mieć świadomość tego, że aby jego estetyka została w pełni zachowana, niezbędne jest zastosowanie właściwych środków czyszczących i pielęgnacyjnych. Dzięki nim stół nie tylko nie straci swojego uroku, ale również z dużym powodzeniem będzie mógł być wykorzystywany przez długie lata.

Jak unikać uszkodzeń dębowego stołu?

Zarówno stół dębowy rozkładany, jak i ten pozbawiony tej możliwości, w czasie użytkowania narażony jest na uszkodzenia mechaniczne – ryzyko szczególnie wysokie okazuje się w przypadku blatu. Jest to bowiem miejsce, na którym znajdują się naczynia, wazony czy różnego rodzaju dekoracje. Duży wpływ na jego zniszczenie ma także czynnik ludzki. W przypadku stołów rozkładanych dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko uszkodzenia jest sam montaż i demontaż przedłużenia blatu.

Tak naprawdę dużej części zabrudzeń i uszkodzeń dębowych stołów można w dość prosty sposób uniknąć – wystarczy w czasie jego użytkowania zachować nieco więcej rozwagi i ostrożności. W przypadku stołów wykonanych z drewna litego istnieje skuteczny sposób na usunięcie skaz i uszkodzeń pod warunkiem jednak, że są one stosunkowo niewielkie. Takim sposobem jest szlifowanie – zarówno ręczne, jak i mechaniczne. Zastosowanie tej metody w przypadku dębowych stołów możliwe okazuje się tylko dlatego, że ich struktura zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz jest dokładnie taka sama. Zobacz więcej: https://okragly-stol.pl/stoly-do-salonu-jak-wybrac-odpowiedni-stol/.

stół dębowy

Należy pamiętać o tym, że wszelkie plamy powstałe na stole dębowym należy wycierać na bieżąco. Dzięki temu szansę na uniknięcie odbarwienia drewna są znacznie większe. Im szybciej zostanie usunięta plama, tym lepiej szczególnie jeżeli jest to zabrudzenie pochodzące od wina, czerwonego soku czy kawy. Na dębowe stoły dobrego wpływu nie ma również wysoka temperatura, dlatego też w miarę możliwości należy unikać bezpośredniego układania na blacie gorących naczyń. Wysoka temperatura również przyczynia się do powstania odbarwień, które są niemożliwe później już do usunięcia.

Kolejnym czynnikiem, którego należy unikać dbając o stół dębowy, jest woda. Takie stoły nie powinny być poddawane na zbyt długie działanie wilgoci, szczególnie jeżeli nie zostały wcześniej odpowiednio zaimpregnowane.

impregnacja

Czyszczenie stołu dębowego

Otrzymanie stołu dębowego przez cały czas i nienagannej czynności nie jest możliwe, przede wszystkim dlatego, że nawet minimalne użytkowanie czy kurz zawsze psują efekt sprzątania. Pomimo tego warto systematycznie czyścić blat po każdym jego użyciu. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie lekko wilgotna ściereczka, która bez problemu pozbędzie się zabrudzeń z jedzenia i picia, usunie również kurz. Po pierwszym przetarciu wilgotną ściereczką czynność należy powtórzyć przy wykorzystaniu suchej, co pozwoli pozbyć się mokrego śladu i wilgoci oraz dokładne doczyszczać powierzchnię Jak poradzić sobie ze starszymi i mocniejszymi zabrudzeniami? W takim przypadku można spróbować dodać do wody odrobinę płynu. Należy jednak pamiętać o tym, że powinien być to specyfik specjalnie przeznaczony do czyszczenia drewna. Pod żadnym pozorem i nie może być to środek zawierający w sobie alkohol czy jakiekolwiek substancje wybielające. Czyszczenie trudnych plam ze stołu dębowego można przeprowadzać również przy pomocy naturalnych środków. W tym celu można wykorzystać połączenie soli i oleju jadalnego, wykorzystać fusy po kawie lub pocierać zabrudzenia korkiem od wina (ta metoda będzie jednak skuteczna tylko w przypadku gdy jest on wykonany z naturalnych materiałów).