okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

stoły i krzesła do salonu nowoczesne
Dom

Stoły do salonu – jak wybrać odpowiedni stół?

Piękny zestaw mebli, na który składają stoły i krzesła do salonu nowoczesne, będzie praktycznym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie harmonijność. Nie brakuje też osób, które dobierają meble pojedynczo, chcąc stworzyć unikalną aranżację. Możliwości jest wiele, sklepy meblowe mają do zaoferowania bogatą i zróżnicowaną ofertę. Zawsze można też zlecić wykonanie stołu i krzeseł na zamówienie, zgodnie z osobistymi potrzebami i preferencjami. W zależności od przeznaczenia mebla, metrażu pomieszczenia i oczekiwanej funkcjonalności, wybór padnie na inny model stołu. Mając na uwadze kilka istotnych kwestii, znalezienie idealnego mebla do salonu nie będzie żadnym problemem.

salon stoły

O czym należy pamiętać, wybierając stoły do salonu?

Mnogość modeli stołów przeznaczonych do salonu sprawia, że aż trudno zdecydować się na konkretny mebel. Jeden wydaje się być piękniejszy i bardziej funkcjonalny od drugiego, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji zakupowej. Przy wyborze stołu do pokoju dziennego powinno się mieć na uwadze walory zarówno użyteczne, jak i estetyczne. Istotne będzie to, aby dobrać mebel do wymiarów wnętrza. W przypadku ograniczonego metrażu nie sprawdzi się duży stół okrągły, zdecydowanie lepszy będzie model prostokątny lub kwadratowy, najlepiej w wersji rozkładanej lub z wysuwaną wkładką wydłużającą lat, gdy pojawi się taka potrzeba. Unikać należy zagracenia, do swobodnego poruszania się potrzebne jest zachowanie wystarczającej ilości wolnej przestrzeni wokół mebla. Trzeba pamiętać o tym, że będzie potrzebne więcej miejsca na bezproblemowe odsunięcie krzeseł – metrowy odstęp między krawędzią stołu a ścianą i innym meblami to minimum. Przed zakupem powinno się dobrze wymierzyć pomieszczenie, aby uniknąć niemiłej niespodzianki w niedalekiej przyszłości.

Co ma znaczenie przy wyborze stołu do pokoju dziennego?

Wybierając stół do salonu z jadalnią, należy zastanowić się nad jego kształtem i tutaj ponownie istotny będzie metraż pomieszczenia, rozmieszczenie pozostałych elementów wyposażenia. Jeśli pokój dzienny ma kształt prostokątna, to zaleca się wybór dłuższego stołu o kątach prostych. Z kolei w przestronnym salonie idealnie sprawdzi się efektowny stół okrągły. Możliwe jest harmonijne usadzenie wszystkich osób przy takim stołu. Okrągłe stoły sprzyjają integracji, wszyscy się dobrze widzą i słyszą, nie tworzy się dystans między nimi, nikt nie czuje się wykluczony. Wybierając stół, trzeba oczywiście zdecydować o tym, ile ma być w stanie pomieścić osób. W przypadku stołu prostokątnego wystarczającą średnicą dla czterech użytkowników będzie 120 cm, a w przypadku sześciu osób 180 cm. Średnica blatu stołu okrągłego na cztery osoby powinna mieć 80 cm lub 120, jeśli ma siedzieć przy nim sześć osób. Zdecydować trzeba też o tym, czy stół ma być rozkładany, dzięki czemu będzie można w dowolnym momencie szybko zwiększyć ilość miejsca przy blacie. W przypadku częstych spotkań w większym gronie takie rozwiązanie będzie świetną opcją. Można sobie na nie pozwolić nawet przy mniejszym metrażu, bo na co dzień mebel będzie mieć kompaktowe wymiary i nie zajmie zbyt wiele przestrzeni.

stół do salonu

Na co zwracać uwagę, wybierając stół do salonu?

Przy zakupie stołu do pokoju dziennego, należy zdecydować o tym, z jakiego materiału mają być wykonane jego nogi. W klasycznym wydaniu jest to drewno, ale nowoczesne modele mają metalowe dodatki, przez co sprawiają wrażenie lekkich. Zasada jest taka, aby dobrać stół do aranżacji wnętrza, aby wszystkie elementy wyposażenia tworzyły spójną całość. Podstawą klasycznego stołu są cztery nogi, ale nie brakuje też modeli z nogami pod skosem, w wersji prostokątnej czy w postaci płoz. Kolejną kwestią jest to, z jakiego materiału został wykonany blat – lite drewno, fornir, szkło, kamień. Znaczenie mają nie tylko walory estetyczne, ale też pielęgnacja, trwałość i konserwacja. W przypadku stołów do salonu można przebierać nie tylko w wymiarach, ale też kolorach i wzorach. Zdecydować należy również o tym, czy kupić stół razem z krzesłami, z jednej kolekcji, czy też może dokupić go osobno. Jeśli komuś zależy na spójnym wystroju, to zestaw mebli będzie najlepszym rozwiązaniem.