okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

stoły do jadalni
Wnętrza

Jaki stół do jadalni wybrać?

Nowoczesne stoły kuchenne zachwycają swoimi kształtami, ciekawym wzornictwem, unikalną kolorystyką. Mogą być drewniane z dodatkiem żywicy, z blatem wykonanym z hartowanego i barwionego szkła, z metalowymi elementami czy nawet z kamiennymi dodatkami. Możliwości jest naprawdę wiele, co pozwala stworzyć wyjątkową aranżację wnętrza, stoły do jadalni pełnią funkcję nie tylko użytkową, ale też dekoracyjną. Przy ich wyborze należy mieć na uwadze wymiary, funkcjonalność i design. Idealne stoły do kuchni to takie, które zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Pora zastanowić się nad tym, jak wybrać odpowiedni mebel, czym kierować się przy jego zakupie.

jadalnia

Rozmiar i kształt stołu do jadalni najważniejszymi kryteriami wyboru

Wybierając stół do kuchni, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, które dotyczą walorów zarówno użytkowych, jak i estetycznych. Znaczenie ma przede wszystkim rozmiar i kształt mebla. W zależności od metrażu pomieszczenia, rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia, indywidualnych potrzeb i preferencji oraz możliwości finansowych, wybór stołu do jadalni będzie inny. Znaczenie ma liczba domowników i przewidzianych gości, których będzie chciało się usadzić przy stole podczas spotkania ze znajomymi czy rodziną. Przyjmuje się, że na jedną osobę przypada około 60 cm powierzchni stołu, aby można było mówić o swobodzie użytkowania. Minimalną wysokością mebla jest 70 cm. Stoły kuchenne mogą mieć różne kształty, być prostokątne, kwadratowe, okrągłe, owalne. Bardzo elegancko prezentują się stoły okrągłe, modele o średnicy 80 cm będą wystarczające dla dwóch osób. Jeśli przy stole ma usiąść sześć osób, to jego średnica powinna mieć co najmniej 120 cm, natomiast w przypadku 160 cm można już pomieścić nawet osiem osób. Zaletą stołów okrągłych jest możliwość harmonijnego rozmieszczenia wszystkich wokół mebla. Zaokrąglone kształty świetnie sprawdzają się w domu z dziećmi i zwierzętami ze względu na brak ostrych kantów, o które można się uderzyć i zrobić sobie krzywd. Modele okrągłe nie sprawdzą się jednak przy niewielkim metrażu, zajmują więcej miejsca, są trudniejsze do ustawienia. Zobacz także: https://okragly-stol.pl/stoly-do-salonu-jak-wybrac-odpowiedni-stol/

Alternatywą dla stołu okrągłego będzie model owalny, które prezentuje się bardziej efektownie. Może być nawet w wersji rozkładanej, dzięki czemu w dowolnym momencie możliwe stanie się powiększenie powierzchni blatu podczas wizyty gości. Stół owalny, w zależności od wybranych wymiarów, jest w stanie pomieścić jednocześnie do nawet dziesięciu osób. Zdecydowanie łatwiej ustawić stół kwadratowy. Może znaleźć się pod kątem lub bezpośrednio przy ścianie, co pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. W przypadku ograniczonego metrażu będzie to świetne rozwiązanie. Standardowe modele są przeznaczone na dwie-cztery osoby, mogą być też w wersji rozkładanej, dzięki czemu zasiądą przy nim nawet sześciu użytkowników. Są też dostępne stoły kuchenne kwadratowe, mające ponad metr długości, co wystarczy do obsłużenia ośmiu osób. Najbardziej ergonomiczne są jednak stoły prostokątne, które w jadalni sprawdzają się idealnie. Do wyboru są warianty zarówno rozkładane, jak również wyposażone we wkładkę wydłużającą. Mogą mieć długość nawet trzech metrów, co będzie świetną opcją w przypadku dużej rodziny i częstego organizowania domówek czy przyjęć.

stół do jadalni

Co warto mieć jeszcze na uwadze przy zakupie stołu do jadalni?

Wybierając stół do jadalni, należy zwrócić uwagę na to, z jakich został wykonany materiałów. Trzeba najpierw określić przeznaczenie mebla – ma służyć tylko do spożywania posiłków, czy może też jako blat do ich przygotowywania. Najpiękniejsze i najtrwalsze są stoły wykonane z litego drewna, solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie są podatne na pękanie ani zarysowania, stanowią praktyczną dekorację wnętrza. Piękne usłojenie i wybarwienie dodaje aranżacji elegancji i prestiżu. Drewno poddaje się renowacji, odpowiednio impregnowane zachowa swoje walory użytkowe estetyczne przez długie lata. Tańszym rozwiązaniem są stoły z blatem laminowanym, wykonane z płyty MDF lub wiórowej. Na ich korzyść przemawia lekkość, mobilność, łatwość utrzymania w czystości. Nowoczesne stołu kuchenne mają blaty wykonane ze szkła, co wygląda bardzo stylowo, optycznie powiększa wnętrze. Niestety na szkle widać szybko zabrudzenia, każdy odcisk palca, zarysowania i drobinki kurzu. Trzeba je wobec tego często czyścić, jeśli mebel ma wyglądać estetycznie. Nie brakuje też stołów do jadalni z blatem kamiennym, które są niezwykle wytrzymałe, odporne na zabrudzenia i zaplamienia, jeśli powierzchnia została zaimpregnowana. Przebierać można w kolorach i wzorach.