okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

stół rozkładany
Dom

Stół rozkładany – jak wybrać odpowiedni?

Stół rozkładany to bardzo funkcjonale rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których ważna jest oszczędność miejsca. Takie stoły dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu każdy w łatwy sposób dostosowuje mebel do powierzchni wybranego pomieszczenia.

Gdzie swoje zastosowanie znajdą stoły rozkładane?

Stoły rozkładane to szczególnie przydatne rozwiązanie w małych mieszkaniach, w których ze względu na ograniczony metraż nie da się urządzić jadalni. Stół okrągły rozkładany pozwoli szybko zorganizować niezbędną ilość miejsca, by cała rodzina czy najbliżsi przyjaciele mogli wspólnie zjeść posiłek. Składanie stołu jest bardzo proste, a złożony pozwala zaoszczędzić całkiem sporo powierzchni. Stół drewniany rozkładany to bardzo dobre rozwiązanie do zastosowania nie tylko w salonie czy niewielkiej jadalni, ale również i w kuchni.

stół

Jak wybrać stół rozkładany?

Stoły rozkładane dostępne są w różnych wymiarach i kształtach, które należy dopasować przede wszystkim do wielkości pomieszczenia i ilości wolnego miejsca, jakie będzie mogło zostać przeznaczone na ustawienie tego mebla. Wybór stołu rozkładanego w dużej mierze zależy od potrzeb domowników, dlatego też nie istnieje uniwersalny rozmiar, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i w przypadku każdej rodziny. Poza wymiarami bardzo ważna jest także wysokość. W przypadku stołu mebel powinien być na tyle wysoki, żeby bez problemu zmieściły się pod nim krzesła. Istotne jest także dopasowanie tego parametru do wzrostu domowników. Ogólna zasada mówi o tym, że optymalna wysokość stołu dla osoby średniego wzrostu wynosi 76 cm.

Systemy rozkładania stołu

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że stoły rozkładane różnią się między sobą nie tylko wielkością i kształtem, ale również zastosowanym w system rozkładania. Najprostsze są mechanizmy z opuszczanym blatem. W takim przypadku istnieje możliwość przedłużenia mebla najczęściej około 40 – 50 cm. Taki system będzie sprawdzał się przede wszystkim przy niewielkich stołach, które służą maksymalnie dwóm osobom. W przypadku niewielkich kuchni dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie stołów kuchennych składanych przy ścianie. Mebel montowany jest do ściany, a po złożeniu praktycznie nie zajmuje w ogóle miejsca w kuchni.
Kolejnym typem mechanizmów stosowanych w stołach jest zastosowanie specjalnych wkładek, które mogą być montowane na różne sposoby. W większości przypadków wystarczy poruszyć jednym z elementów, aby uruchomiony został cały mechanizm.

rozkładany stół

Jak dobrać kształt stołu do wielkości pomieszczenia?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli stołów, najczęściej o owalnym, kwadratowym bądź prostokątnym kształcie. W jaki sposób dopasować je do pomieszczenia, w którym mają się znaleźć? Okrągłe rozkładane stoły to rozwiązanie, które znajdzie swoje praktyczne zastosowanie w większych pomieszczeniach przede wszystkim ze względu na to, że jest to mebel, który najlepiej prezentuje się, jeżeli zostanie umieszczony w centralnej części jadalni czy salonu. Zobacz także: https://okragly-stol.pl/najlepsze-krzesla-do-salonu-wybor/. Takie stoły nie nadają się do ustawienia pod ścianą. Natomiast będą dość bezpiecznym rozwiązaniem gdy w domu są małe dzieci, a dodatkowo każda osoba, która przy nim zasiądzie, będzie mogła czuć się równie ważna.
Stoły rozkładane w kształcie prostokąta lub kwadratu to rozwiązanie bardziej uniwersalne niż stosowanie modeli okrągłych, bowiem równie dobrze sprawdzi się zarówno w małych, jak i nieco większych pomieszczeniach. Dobrze będzie się prezentował zarówno w centralnej części pomieszczenia, jak i umieszczony pod ścianą. Chodź taki stół, jest praktyczny w zastosowaniu w wielu przypadkach, to jednak należy liczyć się także z pewnymi niedogodnościami. Najistotniejsze polegają na tym, że nie każde miejsce przy takim stole będzie równie komfortowe do siedzenia, szczególnie w przypadku mebli o nieco większych rozmiarach. Główna niedogodność będzie polegała na tym, że osoby siedzące przeciwległych stronach stołu mogą mieć dość duże trudności w prowadzeniu swobodnej rozmowy, ze względu na dzielącą je odległość.