okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

stolik kawowy
Zakupy

Nowoczesny stolik kawowy do salonu

Idealny stolik kawowy powinien stanowić połączenie funkcjonalności oraz stylowego designu. Wybór nie zawsze jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Przed zakupem należy przeanalizować kilka istotnych kwestii. Mebel powinien stanowić dopełnienie wystroju – priorytetem jest, aby całość była spójna, a zarazem efektowna i dopasowana do indywidualnych preferencji. Potrzebujesz sprawdzonych wskazówek? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, gdzie zamieszczono kilka praktycznych porad ułatwiających rozsądne zainwestowanie gotówki.

Odpowiedni rozmiar

Stolik kawowy nowoczesny powinien posiadać odpowiedni rozmiar, który będzie współgrał z kanapą lub fotelem. Ważne jest, aby nie był on zbyt duży, ani przesadnie mały. Podstawą jest, aby wybrany model zapewnił oczekiwany poziom komfortu użytkowania, a więc warto zwrócić uwagę na powierzchnię blatu. Należy uwzględnić także wysokość – powinna ona zostać dobrana do wysokości siedziska, tak aby picie herbaty lub kawy nie wiązało się z dyskomfortem. Zbyt nisko znajdujący się blat jest sporym problemem – dotyczy to również przesadnie wysokich powierzchni.

nowoczesny stolik

Właściwe proporcje

Nie istnieje stolik kawowy, który w absolutnie każdym przypadku sprawdzi się tak samo dobrze. Właśnie dlatego tak istotny jest indywidualny dobór mebla. Duże znaczenie odgrywają proporcje – długość stolika powinna wynosić około 2/3 długości kanapy. Jest to najprostszy sposób na to, aby stworzyć gustowną aranżacją. Oczywiście są to wartości orientacyjne, więc nie ma konieczności trzymania się sztywnych reguł. Podczas planowania wystroju warto wykazać się kreatywnością oraz inwencją twórczą.

Ergonomiczna forma

Stolik kawowy znajduje się w niemal samym centrum wystroju salonu. Ważne jest, aby wyróżniał się on ergonomiczną formą, która nie będzie stanowić zagrożenia dla otoczenia. Osoby, które posiadają małe dzieci powinny zwrócić szczególną uwagę na kanty. Nie powinny być one zbyt ostre, ponieważ mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. W trendach wnętrzarskich znajdują się przede wszystkim konstrukcje w geometrycznych kształtach. Prawdziwym hitem okazały się stoliki kawowe okrągłe, owalne, kwadratowe czy też prostokątne. Modele o nieregularnych kształtach również wydają się być świetnym pomysłem.

Wysokojakościowe materiały

Wybierając stolik kawowy należy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów został on wykonany. Popularnością cieszą się modele drewniane, które uchodzą za ponadczasowe, a zarazem uniwersalne. Atutem jest również nieprzeciętna trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Nie trzeba obawiać się przedwczesnych śladów użytkowania, które zwykle nie prezentują się zbyt estetycznie. Fantastyczną propozycją jest także stolik kawowy szklany (https://okragly-stol.pl/stolik-kawowy-szklany-czy-to-dobry-wybor/), który wpasowuje się w styl glamour. Zachwyci on zwolenników eleganckich i gustownych konstrukcji. Do wnętrz industrialnych doskonale pasują modele z łączonych materiałów. Szczególnie polecany jest metal, który posiada znakomite parametry użytkowe.

nowoczesny stolik

Kolorystyka pasujące do wnętrza

Stoliki kawowe występują w wielu interesujących wariantach. Bardzo ważną rolę odgrywa kolorystyka. Do wielkomiejskich aranżacji polecane są modele w neutralnych barwach. Meble białe, kremowe, szare czy tez czarne sprawdzą się w niemal każdy wystroju, więc bez zbędnego wysiłku można zagospodarować przestrzeń. Na czasie są również stoliki utrzymane w naturalnych odcieniach drewna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby konstrukcja kontrastowała z pozostałymi elementami otoczenia. Istotne jest jedynie to, aby nie przesadzać z ilością wzorów oraz kolorów.