okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

najpiękniejsze byliny wieloletnie
Ogród

Najpiękniejsze byliny wieloletnie na każdą porę roku

Już na etapie projektowania ogrodu warto zwrócić uwagę na to, jakie rośliny będą w nim rosły. Z pewnością znajdzie się tam kilka drzew owocowych lub dekoracyjnych, trawa, kwitnące rośliny jednoroczne czy najpiękniejsze byliny wieloletnie. Aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały sezon warto przestrzegać kilku zasad.

Najlepszy czas na sadzenie bylin wieloletnich

Pierwsza zasada, będąca gwarancją pięknego ogrodu brzmi: byliny należy sadzić w odpowiednim momencie. I tu pojawia się pytanie, kiedy przypada właściwa pora na sadzenie bylin. Odpowiedź jest nieco skomplikowana, ponieważ czas sadzenia roślin jest uzależniony od konkretnego gatunku. Ogólna zasada głosi, że rośliny kwitnące na wiosnę należy posadzić do gruntu jesienią, natomiast te wypuszczające kwiaty latem i jesienią powinno się umieszczać w glebie na wiosnę.

Wskazane terminy uzasadnia się tym, iż byliny posadzone na jesieni będą miały do wiosny trochę czasu, aby się ukorzenić w gruncie i po kilku miesiącach „zadomowienia się” w naszych ogrodach zakwitnąć już na wiosnę. Podobnie jest z bylinami kwitnącymi latem i jesienią, sadzone wiosną zdążą do pory kwitnienia zaczerpnąć z ziemi moc składników mineralnych.

Istotne jest także, aby w miarę możliwość nie sadzić roślin w czasie kwitnienia, ponieważ wtedy zużywają one energię na odżywianie kwitnących kiści.

Polecamy: https://okragly-stol.pl/aranzacja-balkonu-stolik-kawowy-na-balkon/

byliny

Najpiękniejsze byliny wieloletnie

Kolejna zasada, mająca zagwarantować posiadanie pięknego, urozmaiconego ogrodu od wczesnej wiosny, aż po późną jesień mówi, aby układ rabatki komponować w ten sposób, by umieszczać obok siebie rośliny kwitnące w różnym czasie. Taka sztuczka sprawi, że w poszczególnych częściach ogrodu przez cały czas coś będzie kwitło. Warto też zdecydować się na grę kolorów i najpiękniejsze byliny wieloletnie o ciemnych liściach sadzić tuż obok jasnozielonych, czy też rośliny o pastelowych lub białych kwiatach mieszać z intensywnym różem, czy czerwienią.

Byliny kwitnące wiosną

Wiosna to długo wyczekiwany czas w naszych ogrodach. Po zimowych miesiącach zaczyna się zielenić trawa i zakwitają pierwsze kwiaty. Wśród najpopularniejszych gatunków wieloletnich bylin, które od marca do maja swoim kwieciem zdobią ogrodowe kobierce znajduje się wiele znanych i lubianych roślin.

Najwcześniej rozkwitną białe i niebieskie fiołki motylkowate, śnieżnobiałe zawilce czy przylaszczki (białe, niebieskie a nawet różowe). Nie należy zapominać o jednych z pierwszych oznak wiosny, którymi są krokusy. Obok tradycyjnych fioletowo – niebieskich, spotyka się także odmiany o kwiatach żółtych, białych, czy w różnych odcieniach różu. Wśród najpiękniejszych wieloletnich bylin wiosennych znajdują się także szafirki, smagliczki, czy też barwinki. W maju natomiast na rabatach poczujemy zapach konwalii.

Zobacz także: https://okragly-stol.pl/jak-zrobic-stol-z-palet-do-ogrodu/

byliny wieloletnie

Najpiękniejsze byliny wieloletnie kwitnące latem i jesienią

Latem ogrody eksplodują bogactwem wspaniałych bylin, które niejako konkurują o laur najpiękniejszej z nich. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, której uroda najbardziej zachwyca. Bez wątpienia jedną z najpopularniejszych jest lawenda wąskolistna, która z pól Prowansji przywędrowała do polskich ogrodów, działek, czy balkonów. Wśród najpiękniejszych bylin wieloletnich, kwitnących latem znajdują się także krwawnik pospolity, kocimiętka Faasena, przetacznik kłosowy, czy goździk kropkowany.

Sezon na kwitnienie bylin zakończą zaś gatunki roślin ogrodowych, kwitnących od lata aż do pierwszych przymrozków. Nie sposób zapomnieć choćby o floksach, słonecznikach szorstkich, rozchodniku okazałym, czy astrach – marcinkach. Ciekawą jesienną byliną jest także zimowit, którego kwitnienie tradycyjnie jest zapowiedzią nadchodzącej zimy, a zarazem pory odpoczynku roślin ogrodowych.

Warto zobaczyć: https://okragly-stol.pl/jak-zrobic-stol-z-zywicy-epoksydowej/