okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

stół z żywicy epoksydowej
Budownictwo

Jak zrobić stół z żywicy epoksydowej?

Stół z żywicy epoksydowej to nie tylko funkcjonalny mebel, ale również wspaniała ozdoba każdego pokoju. Chociaż na rynku możemy znaleźć szeroki wybór gotowych blatów, warto się także zastanowić nad samodzielnym wykonaniem stołu. Takie rozwiązanie pozwoli stworzyć unikalny, dopasowany do Twoich potrzeb blat, który będzie przyciągał wzrok wszystkich gości. Własnoręczna budowla stołu wymaga pewnych przygotowań, ale efekty pracy z pewnością będą warte włożonego w projekt wysiłku.

Dlaczego warto samemu zbudować stół z żywicy epoksydowej?

Żywica epoksydowa to uniwersalny preparat, który zawdzięcza swoją popularność odporności na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia oraz czynniki zewnętrzne. Żywica jest aplikowana w postaci ciekłej, natomiast po utwardzeniu materiał zastyga, tworząc solidną powierzchnię. Tym sposobem można stworzyć praktycznie dowolny kształt, natomiast szeroki wybór barwników daje okazję do zabawy z kolorami. Po utwardzeniu żywicę da się szlifować i skrawać bez obaw o rozwarstwienie, dzięki czemu stanowi ona niezastąpione tworzywo w każdym warsztacie majsterkowicza.

Polecamy: https://okragly-stol.pl/jak-zrobic-stol-z-palet-do-ogrodu/

żywica epoksydowa

Aplikacja żywicy jest prosta, a możliwość zatopienia w niej kawałków drewna lub innych przedmiotów sprawia, że stworzenie jedynego w swoim rodzaju stołu jest wyjątkowo proste. Do stworzenia blatu możemy wykorzystać deski z oflisem – aby uzyskać efekt „płynącej rzeki” – kamyki, niewielkie naczynia, figurki… ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Niezbędne narzędzia – czego potrzebujemy do pracy?

W pierwszej kolejności musimy przygotować odpowiednie miejsce do stworzenia naszego stołu. Naturalnie potrzebujemy dość wolnego miejsca, aby móc położyć blat na równej powierzchni. Pomieszczenie musi być pozbawione kurzu, który mógłby się przylepić do powierzchni stołu. Jako że żywica wylewana jest warstwami, musimy mieć też na uwadze czas potrzebny na pełne utwardzenie powierzchni. Przedmioty, których używamy przy tworzeniu stołu – drewno, kamień itp. – muszą być suche, gdyż wilgoć negatywnie wpływa na strukturę żywicy, wydłuża czas utwardzania oraz może doprowadzić do powstania przebarwień. Należy także zadbać o temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza, gdyż chłód wydłuża proces schnięcia. Warto pamiętać, że wyższa temperatura przyśpiesza proces utwardzania i zarazem skraca czas, jaki mamy na aplikację żywicy.

Zobacz także: https://okragly-stol.pl/aranzacja-balkonu-stolik-kawowy-na-balkon/

Oprócz odpowiedniego miejsca należy zapewnić sobie dostęp do szlifierki, frezarki, opalarki, wyrzynarki, wiertarki oraz zacisków do drewna. Ilość i rodzaj narzędzi w dużej mierze zależy od wielkości naszego projektu. Jeżeli chcemy stworzyć niewielki stolik do kawy, rolę szlifierki może przejąć wiertarka z odpowiednimi tarczami. Naturalnie do stworzenia stołu potrzebujemy również samej żywicy, utwardzacza, barwników – jeżeli takowych potrzebujemy – oraz materiałów dodatkowych, które wybraliśmy do budowy blatu. Przed przystąpieniem do wylewania żywicy należy także zadbać o stworzenie odpowiedniej formy. W przypadku prostokątnych stołów można ją zbudować z drewnianej płyty z umieszczonymi na krawędziach deskami, które sięgają powyżej powierzchni blatu. Ze względu na przyczepność żywicy wnętrze formy należy wyłożyć płytkami polipropylenowymi. To sprawi, że będziemy w stanie bez problemów wyciągnąć blat z formy.

stół z żywicy

Budowa stołu krok po kroku

Stoły z żywicy epoksydowej przybierają rozmaitą formę. Niezależnie od użytego materiału należy go starannie oczyścić i osuszyć w przed aplikacją żywicy. Drewno powinno być pozbawione kory, która może obniżyć wytrzymałość blatu. Jeżeli stosujemy porowaty materiał, w pierwszej kolejności powinniśmy wypełnić ubytki żywicą i pozwolić, aby preparat został należycie wchłonięty. Wylanie całej żywicy w jednej warstwie nie tylko spowolni proces utwardzania, ale może doprowadzić do powstania nierówności lub pojawienia się w blacie bąbelków powietrza. W przypadku takiego projektu nie należy się śpieszyć.

Sprawdź także: https://okragly-stol.pl/stolik-kawowy-loft-jaki-wybrac/

Wylewanie żywicy należy podzielić na etapy, aby upewnić się, że aplikacja przebiega zgodnie z planem. Jeżeli w preparacie pojawiają się bąbelki powietrza, należy użyć opalarki w celu odpowietrzenia. Przy używaniu opalarki trzeba pamiętać, że długie kierowanie strumienia gorącego powietrza na żywice przyśpiesza proces utwardzania lub doprowadzi do przypalenia materiału. Po utwardzeniu pierwszej warstwy należy wylewać kolejne porcje żywicy, aż do momentu uzyskania pożądanej grubości. Kolejnym etapem jest szlifowanie powierzchni blatu i pokrycie jej lakierem ochronnym. Po wyschnięciu można przystąpić do montażu nóg, co stanowi ostatni etap budowy stołu.