Rury wentylacyjne – czym się charakteryzują i jak je dobierać?
Data publikacji 14 czerwca 2022Sprawna wymiana powietrza w pomieszczeniach pozwala zachować w nich optymalny poziom wilgotności, przez co nie tworzą się zastoje wilgotnego powietrza, nie pojawia się pleśń, a powietrze jest świeże. W instalacjach tego typu stosuje się różne rodzaje wentylatorów oraz przewodów. Rury wentylacyjne są równie istotnym elementem efektywnej instalacji wentylującej.
Jak działają wentylatory w pomieszczeniach?
Wentylator odpowiada za przepływ powietrza, czyli za wymianę powietrza między pomieszczeniem a otoczeniem. Ruch mechaniczny generuje przepływ powietrza, dzięki temu wyrównuje się wilgotność pomieszczenia, powietrze staje się świeże i ma mniejsze stężenie pary wodnej. Ograniczenie nasycenia parą wodną pomaga zachować świeży i przyjemny zapach w budynku oraz niweluje ryzyko powstawania pleśni. Rura wentylacyjna umożliwia swobodny przepływ powietrza, dlatego ten element wentylacji powinien być szczelny, mieć odpowiednią długość oraz średnicę.
Rury wentylacyjne — rodzaje i zastosowanie
Kanały wentylacyjne mogą mieć odmienną budowę, która w głównej mierze zależy od przeznaczenia wentylacji oraz od jej umieszczenia. Rura wentylacyjna może być izolowana. Dzięki temu powietrze nie ochładza się lub nie ociepla. Takie rozwiązanie jest dedykowane np. do okapów. Rury izolowane stosuje się również w przypadku posiadania rekuperatorów. Izolacja zapewnia sprawną pracę wentylacji nawet w dużych temperaturach, powietrze się nie ochładza, przez co para wodna nie skrapla się i nie zamarza, nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest minusowa. Rury wentylacyjne mogą być wykonane z aluminium. Ten materiał jest bardzo odporny, co wpływa na żywotność wentylacji. Kanał powstały z aluminiowych rur wentylacyjnych jest bardzo gładki i dość sztywny.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rur do wentylacji?
Wybierając wentylację, warto zwrócić uwagę także na rurę wentylacyjną. Przewód powinien mieć odpowiednią średnicę oraz długość. Zazwyczaj spotyka się produkty od długości nawet do 10 m. W przypadku, kiedy potrzebna jest dłuższa rura wentylacyjna, produkt można ze sobą połączyć za pomocą specjalnych obejm. W rurach stosuje się również wzmocnienie, taki efekt udaje się uzyskać dzięki zastosowaniu laminowanego aluminium i poliestru. Wzmocniona rura jest dość sztywna, odporna na wysokie i niskie temperatury. Warto zwrócić uwagę również na średnicę rury. Powinna być ona dopasowana do rodzaju urządzenia wentylującego. Odpowiednia średnica zapewnia wydajną wentylację i ogranicza możliwość skraplania się powietrza oraz jego schładzania.