Jak naprawić przeciekający dach? Poznajcie sprawdzone sposoby
Data publikacji 30 sierpnia 2022Awarie zdarzają się bardzo często i niestety nie dotyczą tylko drobnych uszkodzeń sprzętu AGD. Mogą być zdecydowanie poważniejsze, czego doskonałym przykładem jest przeciekający dach. Wiadomym jest, że najlepiej jest od razu skontaktować się z fachowcem. Ale w wielu przypadkach terminy są tak odległe, a przecież nie można patrzeć, jak woda czy opady zalewają cały strop. Warto przejść do naprawy, którą wbrew pozorom można wykonać samodzielnie.
O czym pamiętać podczas naprawy?
Zacznijmy od tego że przyczyn cieknącego dachu może być wiele. Może być to uszkodzenie mechaniczne, ale przyczyną może być po prostu fakt, że dachówki czy konstrukcja jest już nieszczelna z powodu wieku budynku. Jeżeli dach jest nowy, a jednak przecieka oznacza to, że Wasi pracownicy zwyczajnie nie spisali się. Oczywiście sama naprawa zależy w dużej mierze od przyczyny. W wielu przypadkach sprawdzą się kleje profesjonalne. Zapewniają one mocny chwyt i rzeczywiście pozwalają na szybką i efektywną naprawę.
Jak naprawić przeciekający dach?
Gdy już podejmiecie decyzję, że naprawiacie nieszczelny dach samodzielnie, to oczywiście czeka Was najtrudniejszy etap pracy, czyli lokalizacja nieszczelności. Na ścianach czy suficie może pojawić się pleśń i wtedy już wiecie, w którym miejscu będzie przeciekać dach. Jeżeli tych miejsc jest kilka, to oczywiście powinniście wejść na strych i przejrzeć całe pokrycie dachowe. Może się też okazać, że awaria jest naprawdę łatwa do usunięcia. Dzieje się to w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia foli dachowej. Wystarczy wtedy ją załatać i po całej pracy. Wymiana membrany zajmie Wam tylko chwilę. Zdecydowanie trudniejsza sytuacja czeka Was, gdy uszkodzona jest blachodachówka, a do tego folia podwinęła się. Wtedy najbardziej czasochłonną pracą jest szukanie awarii. Nie mówicie wbrew pozorom zrywać całej folii. Wystarczy tylko przykleić uszkodzony kawałek. Do tego celu możecie zastosować dwustronną taśmę. Oczywiście trzeba też naprawić samą dachówkę. Znajdziecie kleje do zastosowań specjalistycznych w Ataszek.pl, które dobrze się sprawdzą. Dodatkowo po sklejeniu powierzchni trzeba zabezpieczyć dachówki przed wilgocią i wodą, tak aby deszcz nie spowodował, że klej straci swoje dobre właściwości. Do tego celu sprawdzi się mocna folia wodoodporna. Oczywiście pamiętajcie też, że gdy na ścianie znajduje się pleśń, to należy ją bardzo dokładnie usunąć, bo jest ona niezwykle niebezpieczna i może przyczyniać się do wielu chorób bądź zwiększać ich ryzyko.
Jak naprawić cieknący dach przy kominie?
Na skutek nieszczelności czy uszkodzenia mechanicznego może dojść do przeciekania dachu przy samym kominie. Również tę naprawę możecie szybko i efektywnie wykonać samodzielnie. Na samym początku konieczne jest dokładne oczyszczenie podłoża nie tylko z brudu, ale też z wszelkich nierówności. Przyda się papier ścierny o dużej gramaturze. Gdy ten etap prac za Wami, wszystkie nasiąkliwe elementy musicie zagruntować. Następnie trzeba poczekać aż warstwa gruntująca wyschnie i dopiero wtedy można przejść do kolejnego etapu. Przeciekający dach przy kominie najlepiej naprawić, stosując masę bitumiczną. Zapewnia ona dobre właściwości takie jak odporność na wilgoć czy też wodę. Jednak musicie wiedzieć, że aby masa bitumiczna nie straciła swoich właściwości nie można nakładać jej w czasie deszczu ani w intensywnym słońcu. Samo nakładanie tego produktu nie jest trudne, przy czym musicie być precyzyjni. Masę bitumiczną warto nakładać przy pomocy pacy, ewentualnie kielni. Do tego zwróćcie uwagę na samą grubość masy. Nie może przekraczać 1,5 cm. Polecamy tego typu uszczelniacze z włóknami.
Jak naprawić przeciekający dach z papy?
Nadal wiele osób decyduje się na dach z papy. Być może to rozwiązanie nie jest najlepsze, ale jednak koszty są naprawdę niskie. Niestety papa bardzo szybko traci swoje właściwości i powinno się dokonywać renowacji takiego dachu co kilka lat. Papa bitumiczna bardzo szybko się rozszczelnia i wtedy pojawiają się przecieki. Do naprawy tego typu rozszczelnień należy użyć specjalnych łat. Możecie tutaj zastosować naprawę dachu z papy na zimno, używając płynnej membrany poliuretanowej.