Doniczki z betonu – nowa moda?
Data publikacji 30 września 2022
Beton architektoniczny to tworzywo, które coraz odważniej pojawia się w aranżacji domów, mieszkań, ogrodów i tarasów. Materiał ten — ze swoimi delikatnymi, ciemnymi smugami — doskonale komponuje się z nowoczesną, minimalistyczną aranżacją wnętrz. Wykonane z niego doniczki to hit ostatnich lat. Dlaczego?
Czym jest beton architektoniczny?
Tytułowe doniczki z betonu nie są wykonane ze zwykłej mieszanki piasku, cementu i wody. Produkuje się je z betonu architektonicznego, który wykazuje bardzo dużą odporność na działanie czynników pogodowych. Jest on gładki, ale jednocześnie świetnie podkreśla swą wewnętrzną strukturę. Cechą szczególną betonu architektonicznego jest jego oryginalna kolorystyka i nieco zaskakująca faktura. Materiał ten wyróżnia się niepowtarzalnym wzornictwem. Co więcej, jest to struktura o bardzo niskiej nasiąkliwości, która dodatkowo jest odporna na wietrzenie, promieniowanie UV i znaczne różnice temperatur.
Czy warto postawić na betonowe donice?
Minimalistyczne doniczki z betonu architektonicznego kojarzą się głównie z aranżacją ogrodu. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na ich wprowadzenie do domowej aranżacji. Istnieje co najmniej kilka przyczyn tego zjawiska:
- Donice z betonu idealnie komponują się z minimalistycznie urządzonymi wnętrzami. Nie skupiają uwagi widza na sobie, lecz podkreślają piękno i naturalność roślin.
- Niewielkie doniczki będą świetnym uzupełnieniem dla surowych ścian wykonanych z betonu architektonicznego. Połączenie to nawiązuje do stylu postindustrialnego, który jest coraz to częściej spotykany w dużych miastach.
- Donice warto łączyć z różnego rodzaju dekoracjami, w tym z figurami, płaskorzeźbami itd.
Zalety betonowych donic — dlaczego warto je wybrać?
Po pierwsze, betonowe donice są wytrzymałe i to zarówno w kontekście czynników pogodowych, jak i oddziaływań mechanicznych. Po drugie, stanowią one ograniczenie dla rozrostu zieleni. Tym samym są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą stworzyć równomiernie zaaranżowany i uporządkowany ogród. Betonowe doniczki są też bardzo stabilne. Docenią je zwłaszcza rodzice, ale też posiadacze zwierząt domowych. Na korzyść donic przemawia też możliwość połączenia ich z wodospadami lub kranikami, czyli sztandarowymi elementami wyposażenia harmonijnie urządzonego ogrodu.
Reasumując, beton architektoniczny to bardzo ciekawy, a zarazem wytrzymały materiał dekoracyjny. I choć kojarzy się z zimnem i surowością, to wykonane z niego donice będą świetnym uzupełnieniem domowej, ogrodowej i tarasowej dekoracji.