okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

stół drewniany
Zakupy

Stół drewniany – jak odpowiednio o niego dbać?

Stół drewniany nowoczesny prezentuje się bardzo stylowo, ale jeśli ma zachować swoje wysokie walory estetyczne, to trzeba o niego odpowiednio dbać. Wymaga właściwej pielęgnacji i regularnej konserwacji, aby nie utracił pierwotnego piękna. Na szczególną uwagę zasługuje stół drewniany z żywicą, czyli połączenie unikalnego wybarwienia z nowoczesnym wzornictwem. Oczywiście nawet klasyczne meble wykonane z drewna są intrygującą dekoracją wnętrza, ten naturalny i ekologiczny surowiec odnajdzie się dosłownie wszędzie, jest unikalny i ponadczasowy. Pora zastanowić się nad tym, jak dbać o stół drewniany, aby posłużył użytkownikowi jak najdłużej.

stół drewniany

Pielęgnacja stołu z drewna – o czym należy pamiętać?

Stół drewniany to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego domu, niezależnie od wybranego wystroju wnętrza. Drewno jest surowcem naturalnym, ekologicznym, niezwykle trwałym, łatwym w obróbce, estetycznym, o unikalnym wybarwieniu i usłojeniu, powszechnie dostępnym i relatywnie tanim. Jeśli stół drewniany ma zachować przez długi czas swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne, to trzeba odpowiednio o niego dbać. Sposób pielęgnacji należy dobrać przede wszystkim do gatunku drewna. Innego traktowania wymaga stół wykonany z drewna dębowego niż egzotycznego czy sosnowego. Stoły dębowe odznaczają się piękną kolorystyką, są niezwykle twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale mają tendencję do ciemnienia. Z kolei drewno jest podatniejsze na powstawanie na jego powierzchni zarysowań ze względu na mniejszą twardość. Do produkcji mebli używa się też świerka, topoli, palisandru, mango, orzecha, buku. Przy wyborze środków do pielęgnacji stołu drewnianego trzeba mieć też na uwadze sposób jego wykończenia – wosk, lakier, lakierobejca, bejca, politura.

Jak dbać o stoły wykonane z drewna?

Stoły drewniane olejowane nie sprawiają problemów w pielęgnacji. Suche zabrudzenia wystarczy zetrzeć, natomiast plamy zmyć wilgotną ścierką. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można użyć preparatu przeznaczonego do powierzchni wykonanych z drewna olejowanego. Wystrzegać powinno się silnych środków czyszczących, nie należy też czyścić takiego stołu płynem do mycia naczyń. Bardzo ważne będzie jak najszybsze osuszenie blatu po umyciu go, bo na skutek działania wilgoci powstaną na jego powierzchni nieestetyczne przebarwienia. Z kolei stoły z drewna lakierowanego nie mają tendencji do pochłaniania zabrudzeń, ich powierzchnia jest gładka, co ułatwia czyszczenie. Wystarczy do tego użyć suchej i miękkiej szmatki z mikrofibry. Wszelkie barwiące płyny należy niezwłocznie usunąć z powierzchni blatu, aby nie przeniknęły do głębszych struktur, co uniemożliwia ich całkowite usunięcie w przyszłości. Do czyszczenia lakierowanego blatu nie można używać agresywnych detergentów, bo zmatowią one powierzchnię i odbarwią ją. Do polerowania drewna lakierowanego należy używać specjalistycznych środków. Stół drewniany powinien być regularnie impregnowany przeznaczonym do tego preparatem, dzięki czemu stanie się odporniejszy na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Zabieg olejowania lub woskowania można przeprowadzić raz w roku.

stół z drewna

Popularne jest stosowanie domowych środków czyszczących, ale w przypadku drewnianych stołów nie zaleca się eksperymentowania. Lepiej postawić na sprawdzone środki przeznaczone do drewna. Co więcej, wyróżnia się preparaty do pielęgnacji i konserwacji. Sprawdzić trzeba, czy dany środek może być stosowany do konkretnego rodzaju powierzchni – woskowanej, olejowanej, lakierowanej. Istotne będzie też to, aby w przypadku każdego nowo zakupionego preparatu wykonać w pierwszej kolejności test na niewielkiej i mało widocznej części mebla. Jeśli nie pojawi się żadna niepożądana reakcja, to można przystąpić do czyszczenia stołu. Preparatu nigdy nie aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię blatu, ale nanosi jego niewielką ilość na ściereczkę, którą będzie pielęgnowany. Im mebel jest intensywniej użytkowany, tym musi być częściej konserwowany. W przypadku woskowania zaleca się przeprowadzić zabieg nawet trzy razy w roku. Powłoka z lakieru jest trwalsza, wytrzyma co najmniej kilka lat. Preparat konserwujący zawsze nakłada się po dokładnym oczyszczeniu powierzchni i odkurzeniu jej.