okragly-stol.pl

dom, wnętrze, budownictwo

drzwi prawe czy lewe
Dom

Drzwi prawe czy lewe – funkcjonalność i bezpieczeństwo

Podczas wyboru drzwi klienci biorą pod uwagę ich kolor, rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane lub też, w przypadku drzwi zewnętrznych, nad formą zabezpieczenia przed dostępem osób postronnych. Jest jeszcze jedna istotna cecha na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi, a mianowicie to: czy są to drzwi prawe czy lewe?

Drzwi prawe czy lewe?

To czy dane drzwi są prawe czy lewe wpływa na ich funkcjonalność w codziennym użyciu. Decyduje to o kierunku ich otwierania.

Zasady dotyczące tego, czy drzwi są prawe czy lewe definiują branżowe dokumenty i normy. W uproszczeniu aby określić to, czy dane drzwi są prawe czy lewe należy stanąć przed nimi tak, aby można je było otworzyć w swoim kierunku. W sytuacji, w której zawiasy drzwi są umieszczone po prawej stronie skrzydła drzwi, określane są one jako prawe. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie skrzydła – są to drzwi lewe. Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest klamka. W drzwiach prawych klamka znajduje się po lewej stronie, a w przypadku drzwi lewych – po prawej.

Polecamy:

drzwi do domu

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na to jakie drzwi się wybiera?

To czy dane drzwi są lewe czy prawe decyduje o komforcie ich stosowania. Podczas wykonywania projektu mieszkania lub domu warto zwrócić uwagę na te kwestie. Optymalnym rozwiązaniem jest to, w którym otwarte drzwi zasłaniają fragment ściany, a nie utrudniają dostępu do danego pomieszczenia. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto zatem dokładnie przeanalizować rzuty pomieszczeń na planie. Na tym etapie można dokonać ewentualnych drobnych zmian, takich jak na przykład przesunięcie otworu drzwi w kierunku ściany. Pozwoli to na zmniejszenie ilości miejsca znajdującego się między otwartymi drzwiami, a znajdującą się za nimi pustą ścianą. Ponadto, kierunek otwierania drzwi uzależnia miejsce zlokalizowania włączników do światła. W idealnej sytuacji powinny się one znajdować po tej samej stronie co klamka skrzydła drzwi. Umieszczenie ich po przeciwnej stronie znacznie obniży funkcjonalność pomieszczenia. W przypadku mieszkań kupowanych z rynku wtórnego tego typu zmiany są również możliwe. Są one nieco utrudnione z uwagi na konieczność przeprowadzania dużego remontu.

Kierunek otwierania drzwi wpływa również na komfort oraz bezpieczeństwo ich używania. Dotyczy to między innymi tego, z której strony drzwi powinna się znaleźć klamka dla ich łatwego otwierania oraz tego czy mają się one otwierać na zewnątrz czy do środka pomieszczenia. W tym wypadku, drzwi otwierane na zewnątrz montuje się w łazienkach lub spiżarniach. W pozostałych pomieszczeniach do których wchodzi się z poziomu korytarza warto zastosować drzwi otwierane do wnętrza pomieszczenia. Wpływa to na poziom bezpieczeństwa, ponieważ zmniejsza to ryzyko uderzenia osoby przechodzącej korytarzem. Ponadto, drzwi powinny być tak rozmieszczone w mieszkaniu, aby nie było możliwości ich wzajemnego blokowania podczas ich otwierania. Nie powinny one również uderzać o meble czy ściany. W tym celu należy zachować odpowiedni odstęp lub zastosować odbojniki. Wybór tych produktów na rynku jest bardzo szeroki. W związku z tym z łatwością można znaleźć elementy pasujące do każdego wnętrza.

Zobacz także: https://okragly-stol.pl/aranzacja-malego-salonu-co-warto-kupic/

drzwi prawe czy lewe

Drzwi prawe czy lewe? – zakup

Podczas zakupu nowych drzwi warto zwróć uwagę na to czy drzwi są lewe czy prawe, oraz na to czy jest możliwa jest zmiana ich orientacji. Wiele dostępnych na rynku produktów ma bowiem możliwość zamiany drzwi lewych na prawe i odwrotnie. Dostępne są do nich odpowiednie akcesoria, takie jak na przykład ramy, klamki oraz zamki. Są one przygotowywane w dwóch wersjach dedykowanych do drzwi lewych i prawych.