Szara elewacja domu z pasami – niezwykle atrakcyjna wizualnie
Data publikacji 26 września 2021Wybór odpowiedniego koloru na ścianach budynku jest dość istotny z uwagi na to, że wpływa nie tylko na jego walory estetyczne, ale również może optycznie powiększać lub zmniejszać bryłę obiektu. Ponadto, kolor elewacji powinien współgrać z barwą dachu oraz dobrze wpisywać się w otaczającą budynek architekturę. W ostatnim czasie dość popularnym rozwiązaniem jest szara elewacja domu z pasami, która nadaje mu nowoczesny i elegancki wygląd.
Czym się kierować podczas wyboru koloru elewacji?
Jak wspomniano powyżej, za pomocą odpowiedniego doboru barw można wpłynąć na optyczną wielkość budynku, w tym pomniejszyć duże bryły za pomocą kolorów ciemnych lub powiększyć małe domy za pomocą jasnych barw. Ponadto, każdy dom stanowi element krajobrazu. W związku z tym, powinien on zatem współgrać z otoczeniem nie tylko w zakresie bryły, ale również zastosowanego na ścianach koloru. Wreszcie, elewacja domu powinna współgrać z zastosowanym pokryciem dachowym. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest wybór ciemnego dachu oraz jasnej elewacji. Takie zestawienie barw jest bardzo eleganckie i może być zastosowane zarówno w przypadku brył bardziej klastycznych, jak i nowoczesnych. Należy również pamiętać o tym, że ciemne kolory sprawiają, że budynek wygląda nie tylko na mniejszy, ale również bardziej masywny i szerszy.
Polecamy: https://okragly-stol.pl/aranzacja-malego-salonu-co-warto-kupic/
Szara elewacja domu z pasami – zmiana wielkości bryły budynku
Jak wspominano powyżej, poprzez zastosowanie odpowiedniej tonacji barw można optycznie powiększyć lub zmniejszyć budynek. Ponadto, w celu zmiany jego wyglądu warto zdecydować się na nie tylko barwę główną, ale również uzupełniającą. Budynki dwukolorowe wydają się być bardziej nowoczesne. Jednak, w przypadku łączenia kolorów warto zachować umiar i wybierać kolory stonowane i klasyczne. Barwy bardzo intensywne lub nawet pstrokate nie będą się bowiem prezentowały zbyt dobrze.
Najmodniejsze kolory elewacji – łączenie kolorów
Elewacja domu – szara czy może łączone kolory? Elewacje dwukolorowe powstają poprzez stosowanie odcięć kolorów w pionie lub w poziomie. Pierwsze rozwiązanie nadaje bryle lekkości, a budynek wydaje się być wyższy niż jest w rzeczywistości. W drugim przypadku ułożenie barw nadaje wrażenie solidnego osadzenia domu na gruncie oraz jego większej rozłożystości. Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie odmiennego koloru farby na elewacje podczas malowania okolic okien i drzwi. Takie swoiste barwne ramy nadają całości interesującego wyglądu. Bardzo częstym wyborem w takim przypadku jest elewacja biało-szara. Wreszcie, dość popularną w ostatnim czasie jest szara elewacja domu z pasami malowanymi w innym odcieniu. Stonowana szarość doskonale łączy się z praktycznie każdym innym kolorem. Może być na przykład zestawiona z bardzo klastyczną bielą, jak również z powodzeniem łączona z barwami ciemnymi i bardzo wyrazistymi. Nadającym budynkowi niezwykle atrakcyjnego wyglądu wizualnego jest połączenie tych samych kolorów, lecz występujących w nieco odmiennych odcieniach. Kolor szary stanowi swoistą bazę, która fantastycznie komponuje się z barwnymi pasami wykonanymi w pionie lub poziomie. W tym przypadku pasy pionowe wysmuklają budynek, a poziome optycznie go poszerzają.
Zobacz także: https://okragly-stol.pl/aranzacja-balkonu-stolik-kawowy-na-balkon/
Uniwersalna i atrakcyjna wizualnie szara elewacja domu z pasami
Szara barwa jest niezwykle uniwersalna. Pasuje ona bowiem zarówno do domów utrzymanych w stylu bardzo nowoczesnym, jak i tych klastycznych. Doskonale komponuje się z innymi elementami, takimi jak czerwony, brązowy, a nawet zielony dach. W pierwszym wypadku, szarość delikatnie łagodzi intensywność czerwieni, zaś czerwień ociepla zastosowaną szarość. Szary kolor pasuje do innych barw, zarówno tych ciepłych, jak i zimnych oraz wspaniale je podkreśla, tworząc swoiste bardzo neutralne tło. Dość często wybieranym połączeniem kolorystycznym jest wypomniane powyżej wykorzystanie szarości i bieli. Takie rozwiązanie pozwala na podkreślenie drobnych elementów bryły budynku. Nowoczesnym rozwiązaniem jest zestawienie szarości z kolorami drewna. Może być ono bardzo jasne lub nieco ciemniejsze. W każdym z tych przypadków zastosowanie zestawienie kolorystyczne prezentuje się bardzo korzystnie. Natomiast bardziej tradycyjnym połączeniem jest stosowanie neutralnej szarości z bardzo uniwersalnym beżem. Odcienie piasku mogą być bardziej żółte lub delikatnie przechodzić w róż lub pomarańcz.
Polecamy: https://okragly-stol.pl/jak-wybrac-stol-warsztatowy/