Jak zrobić stół z palet do ogrodu?
Data publikacji 25 czerwca 2021Stoły z palet cieszą się ogromną popularnością – ich wykonanie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Nawet osoby bez doświadczenia oraz szczególnych umiejętności poradzą sobie z tym zadaniem. Ważne jest to, aby wykorzystać materiały o satysfakcjonującej jakości. Przed przystąpieniem do pracy należy również zgromadzić niezbędne akcesoria oraz narzędzia. Nie można nie wspomnieć o tym, że konstrukcja znajdująca się na zewnątrz jest narażona na niesprzyjające oddziaływanie czynników atmosferycznych. Trzeba pamiętać o impregnacji powierzchni, dzięki której można zminimalizować ryzyko wystąpienia przedwczesnych śladów użytkowania. Jak zrobić stół z palet? Potrzebujesz sprawdzonej instrukcji? Znajdziesz ją poniżej!
1. Zgromadzenie niezbędnych materiałów i narzędzi
Stół ogrodowy z palet zachwyca prostotą oraz funkcjonalnością. Samodzielnie wykonany mebel jest jedyny w swoim rodzaju, co również ma ogromne znaczenie. Zaletą jest także oszczędność gotówki. Wiadomym jest, że gotowe stoliki ogrodowe mogą sporo kosztować. Pierwszym etapem jest zgromadzenie wszystkich potrzebnych materiałów oraz narzędzi. Należy zrobić to jeszcze przed przystąpieniem do pracy, tak aby niepotrzebnie się nie rozpraszać.
Polecamy: Jak zrobić stół z drewna i żywicy
Podstawę stanowią oczywiście palety, które bardzo często dołączane są za darmo do przesyłek (np. opału). Ich liczba jest uzależniona od preferowanej wysokości stołu. Warto dodać, że wiele osób oddaje zbędne palety, więc nie zaszkodzi obserwować lokalnych ogłoszeń. Niezbędny jest również papier ścierny oraz masa szpachlowa do drewna. Wiadomym jest, że powierzchnia palet nie jest wykończona, a więc nie nadaje się do bezpośredniej eksploatacji. Potrzebna jest również specjalna farma oraz impregnat. Jeśli chodzi o narzędzia, to nie zaszkodzi zaopatrzyć się w piłę oraz wiertarko-wkrętarkę. W przypadku konstrukcji mobilnej niezbędne są także cztery kółka, jednak nie są one obowiązkowe. Nie można zapomnieć o pędzlach i wałkach do malowania.
Zobacz więcej: https://okragly-stol.pl/lazienka-w-drewnie-estetycznie-i-funkcjonalnie/
2. Szlifowanie palet
Stół z palet może być niezwykle efektowny, jednak jego wykonanie jest dość pracochłonne. Szlifowanie powierzchni drewnianej wymaga sporej cierpliwości. Istotne jest, aby nie robić tego wewnątrz budynku (ze względu na dużą ilość kurzu oraz pyłu). Na początku warto jest zastosować papier ścierny o wysokiej gradacji, który poradzi sobie z największymi nierównościami. Do wykończenia powierzchni najlepiej sprawdza się papier o małych oczkach, który zapewnia pożądany poziom precyzji. Istnieje możliwość zastosowania profesjonalnej szlifierki ręcznej, jednak nie każdy dysponuje takim sprzętem.
3. Aplikacja masy szpachlowej
Powierzchnia palet powinna być nie tylko gładka, ale także równa. Właśnie dlatego warto jest pozbyć się wszelkich ubytków za pomocą masy szpachlowej. Instrukcja stosowania znajduje się na opakowaniu produktu. Ważne jest to, aby przestrzegać zaleceń producenta. Należy odczekać, aż materiał zaschnie – dopiero wtedy można przejść do kolejnego etapu.
4. Stół z palet – malowanie i impregnacja powierzchni
Po wyszlifowaniu powierzchni oraz uzupełnienia ubytków można przejść do malowania. Przed nałożeniem farby należy zadbać o oczyszczenie palet z wszelkich drobinek i zanieczyszczeń, a także ich odtłuszczenie. Zwykle wymagana jest jedna warstwa emalii, jednak wszystko zależy od jej poziomu krycia oraz preferowanego efektu. Drewno wymaga także zaimpregnowania. Wodoodporna powierzchnia chroni przed przenikaniem wilgoci, a tym samym destrukcją biologiczną. W innym przypadku materiał będzie pęczniał oraz gnił.
Polecamy: https://okragly-stol.pl/aranzacja-balkonu-stolik-kawowy-na-balkon/
5. Stół z palet – łączenie
Jeśli stolik ogrodowy stanowi połączenie kilku palet, to należy zadbać o połączenie elementów. W tym celu wystarczy zastosować śruby oraz wkręty. Potrzebnym urządzeniem jest wiertarko-wkrętarka, gdyż bez niego trudno poradzić sobie z realizacją prac. Priorytetem jest, aby stół nie stanowił żadnego zagrożenia dla otoczenia. Istnieje możliwość przykręcenia kółek na spodzie konstrukcji. Jest to świetna opcja dla tych, którzy pragną zmieniać położenie nowego mebla. Niektórzy mocują do powierzchni stołu szklany blat.